Naděje Housing first

Příběhy

Klienti projektu HOUSING FIRST

Přečtěte si příběhy našich klientů

Toto jsou autentické příběhy z projektu HOUSING FIRST, jimž jsme pomohli na cestě při hledání bydlení.

Petra

Nájemce

Petra vstoupila do našeho projektu Housing First na doporučení našeho terénního programu v Roudnici nad Labem, s nímž dlouhodobě spolupracovala. Žila v zahradní chatce se svými třemi psy, přičemž posledních deset let přebývala v různých podobách nevyhovujícího bydlení. Těžký životní osud zanechal šrámy na jejím psychickém zdraví. Ve snaze ulevit si od duševní bolesti se uchylovala k sebepoškozování.

Náš projektový tým Housing First dokázal pro Petru najít vhodný byt, kde majitel toleruje psy, na něž je klientka velmi vázaná. Rovněž jsme pomohli vyřídit příspěvky na bydlení, které pokrývají náklady na nájem a energii. Po zajištění stabilního bydlení jsme systematicky začali řešit další osobní problémy Petry s cílem stabilizovat její životní situaci. Úspěšně jsme se věnovali otázkám duševního zdraví a zaregistrovali ji u psychoterapeuta i psychiatra, kde absolvovala první konzultace.

Petra je šikovná v oblasti swapování a díky této formě výměnného obchodu si úspěšně zařídila svůj nový byt. Také se chystá navštívit naši dluhovou poradnu ve Štětí, abychom jí poskytli komplexní pomoc s řešením jejích finančních obtíží. Současně se zaměřujeme na hledání vhodného zaměstnání.

Jistota střechy nad hlavou pomůže každému soustředit se na to, co by chtěl změnit ve svém životě.

Nadiia a Nelia

Nájemci

Na počátku války na Ukrajině odešly sestry Nadiia a Neila do České republiky zejména kvůli obavám o své děti. Nadiia je matkou tříletého syna a jedenáctileté dcery a Neila má pětiletou dceru. Původně si myslely, že válka rychle skončí. Nyní si uvědomují, že to bude trvat déle. S pomocí našeho projektu Housing First a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) získaly důstojné ubytování v Kadani. Obě sestry jsou nyní zaměstnány, navštěvují kurzy českého jazyka a samy chtějí pomáhat těm, kteří to potřebují.

Nadiia a Neila pocházejí z města Bílá Cerkva v Kyjevské oblasti na Ukrajině. Svoji zemi se rozhodly opustit zemi v březnu 2022, krátce poté, co začala plnohodnotná invaze. „Nechtěly jsme, aby naše děti byly v nebezpečí,“ říká Nadiia. Nejdříve vůbec nevěděly, kam jít. Nakonec jim pomoc nabídla kamarádka žijící trvale v Česku. Cesta z Ukrajiny do České republiky jim trvala tři dny.

Krajské asistenční centrum v Ústí nad Labem jim zajistilo ubytování v Kadani na internátu, který slouží i studentům z nedalekého učiliště. Cena jednoho pokoje činila 14 tisíc korun, což pro ně byla velmi vysoká částka, neboť pouze jedna ze sester měla v té době práci. „Spořit v takové situaci na kauci a dostat se k běžnému komerčnímu pronájmu pro ně bylo zcela nemožné, protože hlavní prioritou bylo udržet stávající bydlení,“ vysvětluje Petr Kučera, sociální pracovník našeho projektu Housing First pro region Kadaň.

Během pobytu na internátu jsme narazily na leták naší organizace NADĚJE právě o projektu Housing First. Spojily se se sociálním pracovníkem a probraly s ním svoje možnosti a preference ohledně bydlení. Od konce listopadu 2023 žijí v třípokojovém bytě. Škola je od jejich bydliště vzdálená 15 minut chůze. Obě také již pracují, a to v nedalekém Klášterci nad Ohří, a jsou vděčné, že zaměstnavatel přizpůsobuje jejich směny tak, aby se alespoň jedna z nich mohla starat o děti. Dále navštěvují kurzy českého jazyka a věří, že až se jejich čeština zlepší, dostanou i zajímavější pracovní nabídky. Návrat na Ukrajinu v tuto chvíli neplánují. „Pro děti je budoucnost zde v České republice lepší,“ shodují se.

Jaruška - HOUSING FIRST NADĚJE

Jaruška

Nájemce

Jaruška přišla po smrti své matky o byt a následně střídavě žila v azylových domech. S partnerem zkoušeli bydlet v pronájmu, ale dlouhodobě si bydlení neudrželi kvůli vysokým nákladům. Jaruška se letos musela vyrovnat se smrtí svého přítele i bratra, jenž jí byl velkou oporou. Koncem loňského roku opustila azylový dům v Litoměřicích, který musel ukončit svůj provoz. Naštěstí se podařilo zajistit pro Jarušku odbornou pomoc psychoterapeuta a místo v azylovém domě v Mostě. Do Litoměřic ale pravidelně dojížděla a ráda by se vrátila natrvalo, neboť má ve městě své přátelé.

V létě 2023 vstoupila Jaruška do projektu Housing First NADĚJE. Vzhledem k relativně náročnému procesu získávání bytů na komerčním trhu se jí zatím nepodařilo zabydlet, a po dohodě s jejím klíčovým pracovníkem se tedy rozhodla přijmout nabídku pobytu v azylovém domě Samaritán v Ústí nad Labem. Zde aktuálně bydlí a čeká na prohlídku bytu v rámci projektu.