Naděje Housing first

Ukrajinské rodině jsme pomohli ke stabilnímu bydlení

Ukrajinské rodině jsme pomohli ke stabilnímu bydlení

Nataliia přijela z ukrajinského Chersonu do České republiky v květnu 2022 se svým manželem, třemi dětmi a starší matkou. Kvůli bojům se jim podařilo opustit Ruskem okupované území až na několikátý pokus. Jejich město bylo vystaveno každodennímu ruskému bombardování.

S rodinou jsme spolupracovali od jejich příjezdu. Nejprve jsme jim poskytovali zejména potravinovou a materiální pomoc, školní potřeby a doučování českého jazyka pro děti. Později jsme jim díky organizaci IOM Czechia pomohli s přesunem do lepších ubytovacích podmínek v hotelu pro uprchlíky.

Když jsme zahájili náš projekt Housing First, který zajišťuje stabilní a samostatné bydlení ukrajinským rodinám a ženám bez domova v Ústeckém kraji, nabídli jsme Nataliině rodině účast v programu. Společně jsme zkoumali možnosti nájemního bydlení v regionu a v březnu tohoto roku se rodina přestěhovala do bytu v Roudnici nad Labem.

Nalezením bytu ale naše práce nekončí. V projektu Housing First je bydlení výchozím bodem, nikoliv konečným cílem.

Dva syny Natalii jsme intenzivně učili český jazyk, aby zvládli nástup na základní školu. Později jsme obdrželi poděkování od ředitele školy, jenž ocenil, že děti zvládly integraci bez problémů. V nadcházejícím školním roce budeme staršímu synovi Danylovi pomáhat s výběrem a podáváním přihlášek na střední školy.

Čtrnáctiletý Danylo rád hrával fotbal na Ukrajině a po zabydlení v České republice chtěl v tomto koníčku pokračovat. Nyní už několik měsíců zdárně reprezentuje tým ve Vědomicích.

Důležité bylo také zajistit lékařskou péči pro rodinu. Nataliina matka je již ve vyšším věku a její devítiletá dcera Nasťa má Downův syndrom.

Nataliia zatím zůstává doma a stará se o dceru, ale do budoucna pro ni plánuje najít vhodnou školu a vrátit se do práce alespoň na částečný úvazek. Díky online kurzům se naučila dobře česky. Její manžel dlouhodobě pracuje v Česku jako svářeč.

Sdílet: