Naděje Housing first

Z ulic a ubytoven do běžných bytů

Z ulic a ubytoven do běžných bytů

Naše organizace NADĚJE získala dotaci, díky níž budeme moct ukrajinským rodinám a ženám bez domova najít standardní bydlení, na které samy nedosáhnou.

„Tříletý projekt vychází z principů Housing First, což znamená, že se nejprve zaměříme na zajištění stabilního bydlení pro klienty v obtížné sociální situaci a až poté budeme řešit jejich další osobní problémy. Jistota bydlení je pro klienty silným impulsem k pozitivní změně v jejich životech. Tento přístup se osvědčil v západní Evropě a i v České republice s ním máme dobré zkušenosti,“ vysvětluje oblastní ředitelka Michaela Lutišanová.

Projekt je financovaný z operačního programu Zaměstnanost Plus a jeho úkolem bude zabydlet minimálně 20 ukrajinských rodin a sedm žen bez domova.

Tým, který se bude věnovat projektu, bude složen ze sociálních pracovníků, bytového specialisty a v případě potřeby také psychologa nebo zdravotní sestry. Jeho cílem nebude pouze najít vhodné byty, ale také poskytnout klientům intenzivní sociální práci při udržení bydlení, budování sousedských vztahů a hledání stabilního zaměstnání.

„V rámci ukrajinské komunity jsou lidé, kterým hrozí, že zůstanou na ubytovnách, protože si sami z různých důvodů nedokážou najít vhodné nájemní bydlení. To je přitom pro ně často nejen levnější, ale také umožňuje snazší integraci do většinové společnosti. U žen bez domova, s nimiž naše organizace pracuje dlouhodobě, je cesta z života na ulici k vlastnímu bydlení bez funkčních nástrojů prakticky nemožná. A právě ženy bez domova jsou během svého života na ulici nejvíce ohrožené násilím,“ upřesňuje Lutišanová.

Projekt budeme realizovat v lokalitách Ústeckého kraje, kde již dlouhodobě působíme. Klienty vybereme na základě důkladného průzkumu jejich situace, například v Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Kadani nebo Klášterci nad Ohří. V těchto městech budeme také hledat nájemní byty a majitelům těchto bytů nabídneme systém podpory. „Pronajímatelé, kteří s námi budou spolupracovat, získají asistenci při jednání s nájemníky a garanci úhrady nájmu. Pronájem bytů s námi bude bezpečnější a s větší jistotou,“ vysvětluje vedoucí přímé péče v projektu Renáta Langer.

Sdílet: